Novinky

GPA - Grand Prix Architektů 2022 - Prodloužení termínu přihlášení do soutěže


V letošním roce se koná již XXIX. ročník Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu.  Obec architektů, která tuto soutěž pořádá, rozhodla o prodloužení termínu podávání přihlášek do této největší architektonické soutěže do 15. 8. 2022.


Jako každý rok je poroto složena ze čtyř zahraničních a jednoho českého porotce, což zajišťuje nezávislost a objektivitu celé soutěže.

 

Pozvání do poroty v letošním roce přijali:

 

Jean-Pierre Carniaux - FRANCIE ateliér Ricardo Bofill Taller de Arquitectura (RBTA)

Robert Schmitz - ŠVÉDSKO ateliér White Architekter

Martin Rein-Cano - NĚMECKO ateliér TOPOTEK 1

Michal Bogár - SLOVENSKO ateliér BOGÁR architekti

Eva Le Peutrec - ČESKO ateliér E-STUDIO

 

Do soutěže je možné přihlašovat projekty, které byly realizovány od 1. 1. 2021 do 1. 3. 2022. V kategorii zahradní architektura je termín realizace od 1. 1. 2019 do 1. 3. 2022.

 

Na začátku září vybere porota 50 projektů, které postoupí do 2. kola. To se uskuteční v rámci GPA Festivalu by Grohe, který se bude konat na přelomu října a listopadu. Na tomto festivalu budou realizátoři projektů prezentovat své návrhy před porotou. Ta následně vybere hlavního vítěze Grand Prix architektů – Národní ceny za architekturu 2022 a zároveň vítěze v jednotlivých kategoriích.

 

„Jsem rád, že se nám i letos podařilo získat do poroty významné osobnosti v oblasti architektury. Tak jako je pro oblast filmografie významný Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, který mimo jiné dnes začíná, tak je pro architekty významná cena z GPA – Národní ceny za architekturu. Vysokou úroveň tomu dodává právě porota. Zároveň věřím, že i letos budeme co do počtu přihlášených projektů největší architektonickou přehlídkou v České republice.“ uvedl Ing. arch. Oleg Haman, předseda Obce architektů, která cenu organizuje.

 

Hlavní ceny soutěže:

Grand Prix Architektůvelká modrá kostka – udílí porota

Cena za celoživotní dílovelká červená kostka – udílí Rada Obce architektů

Porota uděluje další ceny – malé modré kostky – v následujících kategoriích:

Novostavba

Rekonstrukce

Rodinný dům

Architektonický design

 

V případě, že nebude přihlášena kvalitní realizace, která by mohla být oceněna v jedné z těchto kategoriích, tak se cena v dané kategorii udělat nebude.

 

Dále budou uděleny ceny za:

Interiér – malá žlutá kostka

Urbanismus – malá fialová kostka

Krajinářská architektura a zahradní tvorba– malá zelená kostka

 

V letošním roce bude opět udělena cena za šetrnou stavbu, ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy (CZGBC), která byla poprvé udělena v roce 2020 – malá stříbrná kostka

 

Vyhlášení Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2022 bude na přelomu října a listopadu.

 

Soutěž založila Ing. arch. Alena Šrámková, která je označována za první dámu české architektury. Zvítězila v řadě architektonických soutěží. V roce 1994 obdržela cenu Osobnost české architektury, v roce 2007 Poctu České komory architektů, v roce 2008 Medaili Za zásluhy. V roce 2010 obdržela cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury.

Autorem hlavní ceny – velké modré kostky – je Bohumil Eliáš starší, český sklářský výtvarník, sochař, malíř a grafik. Na tradici svého otce navazuje jeho syn Bohumil Eliáš mladší, český sochař, malíř a sklář, který dnes vyrábí tyto výjimečné ceny.

 

Obec architektů je spolek s tradicí od roku 1921, pokračovatel spolků architektů z první

republiky. V roce 1989 se transformoval ze Svazu Architektů a v letech 1990 až 1993 se podílel na založení profesní organizace České komory architektů. V roce 1948 se stal zakládajícím členem Mezinárodního svazu architektů (UIA), ve kterém bylo členství České republiky novým vedením OA obnoveno v roce 2017, a tím bylo znovu vykročeno k zajištění ochrany a práv českých architektů ve světě. Současně je OA členem i Visegrádské skupiny (V4). Spolek je kulturní platformou českých architektů zajišťující spolkovou činnost s cílem propagovat české architekty široké odborné i laické veřejnosti jak v Česku, tak i v zahraničí.