Grand Prix Architektů 2022

Na tiskové konferenci Obce architektů konané 14. září 2022 bylo představeno 50 projektů, které postoupily do užšího finále.

Shortlist 50 projektů naleznete zde. Vybrané projekty byly přihlášeny do těchto kategorií:

Novostavba: 16 projektů
Rodinný dům: 8 projektů
Rekonstrukce: 12 projektů
Interiér: 6 projektů
Krajinářská architektura a zahradní tvorba: 3 projekty
Urbanismus: 1 projekt
Architektonický design, drobná architektura
a výtvarné dílo v architektuře
: 4 projekty

Na tiskové konferenci vystoupil předseda Obce architektů Ing. arch. Oleg Haman a prezident UIA / Mezinárodní unie architektů Jose Luis Cortéz.

Prezident UIA, jíž je Obec architektů jedním ze zakládajících členů, José Luis Cortéz na tiskové konferenci ocenil práci členů Obce architektů: „Chci při této příležitosti pogratulovat všem členům Obce architektů v České republice. Jsme velmi hrdí, že máme v Mezinárodní unii tak šikovné architekty, a oceňuji i úroveň Grand Prix."


Obec architektů a společnost GROHE pořádají již 4. ročník Grand Prix Architektů Festival ve Veletržním paláci. V rámci tohoto festivalu budou probíhat prezentace 50 vybraných projektů, ze kterých porota vybere ve druhém kole hodnocení finální projekty v jednotlivých kategoriích a hlavní cenu GPA – Národní cenu za architekturu 2022.

Všechny projekty

Letošního XXIX. ročníku Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu se účastní 255 architektonických projektů, které se budou ucházet o hlavní cenu GPA Národní cena za architekturu 2022. Je to nejvyšší počet přihlášených projektů po covidové pandemii.

Přihlašovat projekty do GPA – Národní ceny za architekturu 2022 bylo možné do 15. 8. 2022. Nyní porota vybírá shortlist 50 projektů, které postoupí do finále. Jaké projekty byly do finále vybrány se dozvíte na tiskové konferenci 14. 9. v 11.00 ve Výstavní síni Mánes v rámci výstavy Velká Praha 1922-2022, Zrození Velkoměsta.

„Přestože je s organizováním GPA Národní ceny za architekturu spojena spousta práce a v podstatě po vyhlášení ročníku se začíná hned připravovat ročník nový, tak nás stále se zvyšující zájem o tuto cenu nabíjí novou energií. 255 přihlášených projektů je počet, kterým se vracíme do období před covidem. To opět dokládá, že GPA Národní cena za architekturu je největší architektonickou soutěží v České republice. Architekti vnímají, že mezinárodní porota dodává této soutěži na vyšší prestiži a získat takové ocenění je další posun v jejich kariéře. Zkrátka děláme dobrou věc a doufám, že cena bude zachována i do budoucna.“ uvedl Ing. arch. Oleg Haman, předseda Obce architektů, která cenu organizuje.

A jak nahlíží na GPA a co pro ni znamená být členkou poroty? „GPA mě provázela v úplných začátcích, když jsem jako student gymnázia snila o dráze architekta. Velmi dobře si vzpomínám, jak jsem se zájmem sledovala výsledky a některé z nich si pamatuji dodnes, i když je to už skoro 30 let…“, uvedla česká architekta Eva Le Peutrec, která působí v Číně.

Porota
Eva Le Peutrec Česko
Jean-Pierre Carniaux Francie
Robert Schmitz Švédsko
Martin Rein-Cano Německo
Michal Bogár Slovensko
Tiskové zprávy
Partnerství XXIX. ročníku Grand Prix Architektů Národní cena za architekturu 2022
Generální partner
Hlavní partneři
Partneři
Odborný partner
Partneři Obce architektů
Partneři Obce Architektů
Obec Architektů je členem
Odkazy na weby projektů partnera Grand Prix Architektů
Mediální partneřiKontakt

Obec architektů z.s.
Betlémské náměstí 169/5a
110 00 Praha 1
info@obecarchitektu.cz
Datová schránka: 456ahj4
IČO: 00469513
DIČ: nejsme plátci DPH
Č. ú. 1922253359/0800
Spolek vedený u Městského soudu
v Praze, spisová značka L 607.
Obec architektů
Oleg Haman
Předseda
tel: +420 603 877 788
Grand Prix Architektů
Klára Vejrová
Koordinátorka GPA – NCA 2022
tel: +420 604 304 440