Novinky

OBEC ARCHITEKTŮ MÁ SÍDLO VE FRAGNEROVĚ GALERII


Včerejší den 11.8. 2021 je pro Obec Architektů historickým milníkem.

Obec Architektů má sídlo na adrese Betlémské náměstí 169/5a, Staré Město, Praha 1.

Fragnerovu galerii dříve spravoval Svaz českých architektů, v porevoluční době ji spravovala nejdříve Obec českých architektů, později Nadace české architektury. Od Nadace české architektury koupilo budovu galerie České vysoké učení technické (ČVUT) v listopadu 2020. Objekt se tak stal součástí areálu školy, ke kterému patří i Betlémská kaple. Cílem ČVUT je vytvoření kulturního prostoru v historickém centru Prahy, vytvoření propojeného prostoru pro výstavy a přednášky.

Galerie Jaroslava Fragnera je jednou z mála galerií v České republice věnujících se výhradně prezentaci architektury.

 

Významný představitel českého funkcionalismu

Jaroslav Fragner se narodil 25. prosince 1898 v Praze, po studiích na Akademii výtvarných umění u Josefa Gočára se stal významným představitelem funkcionalistické architektury. Mezi jeho díla patřila například kolínská elektrárna, palác Merkur v Praze nebo znovuobnovení Betlémské kaple.

V rámci rekonstrukce Betlémské kaple v 1. pol. 50. let Jaroslav Fragner vytvořil v přilehlém kolejním domě galerii s výstavní síní. Pojmenování na jeho počest je používat po roce 1968.

Na konci 50. let se stal vedoucím speciálního ateliéru pro Pražský hrad. Tehdy dostal za úkol upravit dlažbu na II. nádvoří a také zrekonstruovat Střední křídlo Nového paláce.