Novinky

Grand Prix Architektů - Národní cena za architekturu 2021 má rekordních 231 přihlášených projektů


(Praha 3. září 2021) Letošního XXVIII. ročníku Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu se účastní 231 architektonických projektů, které se budou ucházet o hlavní cenu GPA 2021 a ceny v jednotlivých kategoriích.

 

V letošním ročníku největší architektonické soutěže bude projekty hodnotit porota ve složení:

 

Michiel Hofman – vlastní architektonické studio HofmanDujardin/Nizozemí - držitel mnoha architektonických ocenění

Anne Francoise Jumeau – vlastní architektonické studio AFJA/Francie – na začátku své kariéra pracovala pro Dominique Perraulta (autora univerzitní knihovny v Paříži)

Štefan Moravčík – vlastní architektonicko-urbanistický ateliér - je nominován Spolkem architektů Slovenska/Slovensko

Ana Kučan – vlastní studio AKKA/Slovinsko - přednáší krajinnou architekturu postgraduálním studentům Fakulty architektury univerzity v Lublani.

Jan Magasaník – jeden z vedoucích architektů světoznámého architektonického studia BIG v Dánsku – narozen v Ústí nad Labem/Česká republika

 

Přihlašovat projekty do GPA – Národní ceny za architekturu 2021 bylo možné do 31. 8. 2021. Dne 1. 9. 2021 začalo první kolo hodnocení projektů, které potrvá do 15. 9. 2021. Následně 20. 9. 2021 bude oznámem Shortlist 50 projektů, které postupují do finále.

V úterý 19.10. bude Obec architektů a společnost GROHE pořádat Grand Prix Architektů Festival na Fakultě Architektury ČVUT. Zde zároveň proběhne prezentace 50 vybraných projektů, ze kterých porota vybere ve druhém kole hodnocení finální projekty v jednotlivých kategoriích a hlavní cenu GPA – Národní ceny za architekturu 2021

„Letošní rok se co do počtu přihlášených projektů vrátil na úroveň před pandemií koronaviru. Velmi mě to překvapilo a zároveň potěšilo. Podle reakcí, které mám od architektů je vidět, že děláme dobrou věc, že Grand Prix Architektů je mezi architekty velmi uznávané ocenění a mají zájem tuto cenu získat. Tím přispíváme i ke zvyšující se úrovni architektury v České republice. Odkaz paní arch. Šrámkové, která soutěž založila, je tak zachován a ani covid mu nevzal na prestiži. To pak člověku dodává energii do další práce,“ uvedl Ing. arch. Oleg Haman, předseda Obce architektů, která cenu organizuje.

 

Hlavní ceny soutěže:

Grand Prix Architektůvelká modrá kostka – udílí porota

Cena za celoživotní dílovelká červená kostka – udílí Rada Obce architektů

 

Porota uděluje další ceny – malé modré kostky - v následujících kategoriích:

Novostavba

Rekonstrukce

Rodinný dům

Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře

 

V případě, že nebude přihlášena kvalitní realizace, která by mohla být oceněna v jedné z těchto kategoriích, tak se cena v dané kategorii udělat nebude.

 

Dále jsou uděleny ceny za:

Interiér – malá žlutá kostka

Urbanismus – malá fialová kostka

Krajinářská architektura a zahradní tvorba – malá zelená kostka

V letošním roce bude opět udělena cena za šetrnou stavbu, ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy, která byla poprvé udělena v roce 2020.

 

Vyhlášení Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu 2020 bude 21. října 2020

 

Soutěž založila Ing. arch. Alena Šrámková, která je označována za první dámu české architektury. Zvítězila v řadě architektonických soutěží. V roce 1994 obdržela cenu Osobnost české architektury, v roce 2007 Poctu České komory architektů, v roce 2008 Medaili Za zásluhy. V roce 2010 obdržela cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury.