Novinky

V soutěži Kaplicky Internship 2021 zvítězila absolventka Fakulty architektury Valerie Heyworth


Architektonická soutěž Kaplicky Internship 2021 zveřejnila výsledky. U odborné poroty zvítězila absolventka Fakulty architektury ČVUT Valerie Heyworth se projektem Český dům na Tchaj-wanu. Vítězka stráví tři měsíce na plně hrazené stáži v předním londýnském ateliéru Amanda Levete Architects. 

„Český dům na Tchaj-wanu je projekt, na kterém jsem pracovala v rámci své diplomové práce v ateliéru Ondřeje Císlera a Lenky Milerové,“ říká Valerie Heyworth. „Toto téma jsme se rozhodli zpracovat mimo jiné jako odpověď na poněkud ambivalentní postoj České republiky k Tchaj-wanu a jeho vztahu s Čínskou lidovou republikou. Česko-tchajwanské vztahy vnímám jako velmi důležité a perspektivní. Vybudování národního kulturního centra by toto partnerství podpořilo.“

Valerie Heyworth navrhla české kulturní centrum a generální konzulát v Tchaj-pej. Součástí návrhu je multifunkční společenský sál, galerie, česká hospoda, co-working, vízové oddělení, konzulární oddělení, byty, rezidence konzula s reprezentativním prostorem a veřejná zahrada. Prvotním záměrem návrhu bylo vytvoření veřejného prostoru evokujícího Českou republiku. Vzhledem ke klimatické nevhodnosti klasického náměstí se autorka inspirovala pražskou kopcovitou krajinou a vytvořila na pozemku veřejně přístupný park, který by zároveň sloužil jako zkratka mezi dvěma ulicemi. V projektu se snažila zdůraznit kontrast mezi jednotlivými částmi budovy tak, tak aby měl každý svou specifickou atmosféru.

„Mile mě překvapila vysoká úroveň prezentovaných projektů, opravdu nebylo snadné vybrat jeden nejlepší,“ říká Alice Dietsch, ředitelka londýnského studia Amanda Levete Architects, ve kterém letošní vítězka absolvuje tříměsíční stáž. „Valerie nás přesvědčila svým projevem, který ukazoval mimo jiné pečlivost k detailu, širší porozumění a vášeň pro téma. Osobně se mi na jejím projektu líbí, že se v něm zabývá tématy, která jsou klíčová i pro nás v Amanda Levete Architects, jako je udržitelnost, lokální kontext a sociální témata.“  

Odborná porota ve složení Michal Kohout, Regina Loukotová, Zdeněk Lukeš, Petra Ross, Deyan Sudjic a Alice Dietsch letos vybírala ze šesti finalistů. Nejsilněji byli mezi nimi zastoupeni studenti Fakulty architektury ČVUT, pouze jeden z finalistů byl studentem UMPRUM. Letošní ročník byl mimořádný také silným zastoupením žen (ve finálovém kole jich bylo 5 ze 6).

Doposud absolvovalo stáž v předních londýnských ateliérech šest talentovaných mladých architektů z českých univerzit, loni zvítězil Vojtěch Rudorfer a předloni Ondřej Pokoj, oba z Fakulty architektury ČVUT.

 

Více informací najdete zde. 

 Stránky Bakala Foundation pak zde. 

 Zdroj: ČVUT

https://aktualne.cvut.cz/stalo-se/20210930-v-soutezi-kaplicky-internship-2021-zvitezila-absolventka-fakulty-architektury