Novinky

GPA - Národní cena za architekturu 2022 má rekordních 255 přihlášených projektů


Grand Prix Architektů - Národní cena za architekturu 2022

má rekordních 255 přihlášených projektů


(Praha 18. srpna 2022) Letošního XXIX. ročníku Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu se účastní 255 architektonických projektů, které se budou ucházet o hlavní cenu GPA Národní cena za architekturu 2022. Je to nejvyšší počet přihlášených projektů po covidové pandemii.

 

Také v letošním roce je porota složena z významných osobností v oblasti architektury:

 

Jean-Pierre Carniaux - FRANCIE ateliér Ricardo Bofill Taller de Arquitectura (RBTA)

Robert Schmitz - ŠVÉDSKO ateliér White Architekter

Martin Rein-Cano - NĚMECKO ateliér TOPOTEK 1

Michal Bogár - SLOVENSKO ateliér BOGÁR architekti

Eva Le Peutrec - ČESKO ateliér E-STUDIO

 

Přihlašovat projekty do GPA – Národní ceny za architekturu 2022 bylo možné do 15. 8. 2022. Nyní porota vybírá shortlist 50 projektů, které postoupí do finále.

Jaké projekty byly do finále vybrány se dozvíte na tiskové konferenci 14. 9. v 11.00 ve Výstavní síni Mánes v rámci výstavy Velká Praha 1922-2022, Zrození Velkoměsta.

Všech 255 přihlášených projektů si můžete prohlédnout zde

 

Obec architektů, která je pořadatelem GPA Národní ceny za architekturu, a společnost GROHE pořádají již 4. ročník Grand Prix Architektů Festival 7. listopadu ve Veletržním paláci. V rámci tohoto festivalu budou probíhat prezentace 50 vybraných projektů, ze kterých porota vybere ve druhém kole hodnocení finální projekty v jednotlivých kategoriích a hlavní cenu GPA – Národní cenu za architekturu 2022.

„Přestože je s organizováním GPA Národní ceny za architekturu spojena spousta práce a v podstatě po vyhlášení ročníku se začíná hned připravovat ročník nový, tak nás stále se zvyšující zájem o tuto cenu nabíjí novou energií. 255 přihlášených projektů je počet, kterým se vracíme do období před covidem. To opět dokládá, že GPA Národní cena za architekturu je největší architektonickou soutěží v České republice. Architekti vnímají, že mezinárodní porota dodává této soutěži na vyšší prestiži a získat takové ocenění je další posun v jejich kariéře. Zkrátka děláme dobrou věc a doufám, že cena bude zachována i do budoucna.“ uvedl Ing. arch. Oleg Haman, předseda Obce architektů, která cenu organizuje.

 

A jak nahlíží na GPA a co pro ni znamená členka poroty Eva Le Peutrec?

„GPA mě provázela v úplných začátcích, když jsem jako student gymnázia snila o dráze architekta. Velmi dobře si vzpomínám, jak jsem se zájmem sledovala výsledky a některé z nich si pamatuji dodnes, i když je to už skoro 30 let…“, uvedla česká architekta, která působí v Číně.

 

Hlavní ceny soutěže:

Grand Prix Architektůvelká modrá kostka – udílí porota

Cena za celoživotní dílovelká červená kostka – udílí Rada Obce architektů

 

Porota uděluje další ceny – malé modré kostky - v následujících kategoriích:

Novostavba

Rekonstrukce

Rodinný dům

Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře

V případě, že nebude přihlášena kvalitní realizace, která by mohla být oceněna v jedné z těchto kategoriích, tak se cena v dané kategorii udělat nebude.


Dále jsou uděleny ceny za:

Interiér – malá žlutá kostka

Urbanismus – malá fialová kostka

Krajinářská architektura a zahradní tvorba – malá zelená kostka

V letošním roce bude opět udělena cena za šetrnou stavbu, ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy, která byla poprvé udělena v roce 2020.

 

Soutěž založila jako předsedkyně Obce architektů v roce 1993 Prof. Ing. Akad. Arch. Alena Šrámková, která je označována za první dámu české architektury. Zvítězila v řadě architektonických soutěží. V roce 1994 obdržela cenu Osobnost české architektury, v roce 2007 Poctu České komory architektů, v roce 2008 Medaili Za zásluhy. V roce 2010 obdržela cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury.

 

Obec architektů je spolek s tradicí od roku 1921, pokračovatel spolků architektů z první republiky. V roce 1989 se transformoval ze Svazu Architektů a v letech 1990 až 1993 se podílel na založení profesní organizace České komory architektů. V roce 1948 se stal zakládajícím členem Mezinárodního svazu architektů (UIA), ve kterém bylo členství České republiky novým vedením OA obnoveno v roce 2017, a tím bylo znovu vykročeno k zajištění ochrany a práv českých architektů ve světě. Současně je OA členem i Visegrádské skupiny (V4). Spolek je kulturní platformou českých architektů zajišťující spolkovou činnost s cílem propagovat české architekty široké odborné i laické veřejnosti jak v Česku, tak i v zahraničí.