Novinky

GPA - Mezinárodní porota Národní ceny za architekturu vybrala 50 postupujících


(Praha, 14. září 2022) Na dnešní tiskové konferenci Obce architektů, která pořádá GPA – Národní cenu za architekturu bylo představeno 50 projektů, kteří postoupily do užšího finále. V letošním XXIX. ročníku největší architektonické přehlídky Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu bylo přihlášeno 255 architektonických projektů.

Také v letošním ročníku hodnotí přihlášené práce mezinárodní porota, která je složena z významných osobností v oblasti architektury:

Předseda poroty

Jean-Pierre Carniaux - FRANCIE ateliér Ricardo Bofill Taller de Arquitectura (RBTA)

Ostatní členové

Robert Schmitz - ŠVÉDSKO ateliér White Architekter

Martin Rein-Cano - NĚMECKO ateliér TOPOTEK 1

Michal Bogár - SLOVENSKO ateliér BOGÁR architekti

Eva Le Peutrec - ČESKO ateliér E-STUDIO

Video spoty poroty naleznete zde

 

Shortlist 50 projektů naleznete zde

 Vybrané projekty byly přihlášeny do těchto kategorií

  • Novostavba                                                               16 projektů
  • Rodinný dům                                                             8 projektů
  • Rekonstrukce                                                            12 projektů
  • Interiér                                                                       6 projektů
  • Krajinářská architektura a zahradní tvorba               3 projekty
  • Urbanismus                                                               1 projekt
  • Architektonický design, drobná architektura 
    a výtvarné dílo v architektuře                                    4 projekty

 V případě, že nebude přihlášena kvalitní realizace, která by mohla být oceněna v jedné z těchto kategorií, cena se v dané kategorii udělovat nebude.

 

Na tiskové konferenci vystoupil předseda Obce architektů Ing. arch. Oleg Haman a prezident UIA / Mezinárodní unie architektů Jose Luis Cortéz.


Předseda obce architektů k práci poroty uvedl: Porotci hodnotí jednotlivé práce nezávisle na sobě a každý má jen svůj jeden hlas. Projekt tedy musí porotce opravdu přesvědčit a získat hlas aspoň od tří či čtyř z nich."

"Co se v poslední době v Grand Prix podařilo, jsou prezentace projektů. Prezentace totiž zcela zamíchaly pořadím. Kdo měl po prvním kole pět hlasů a vypadal na vítěze, nedostal po prezentaci cenu. Je velice zajímavé vidět, jak jsou architekti schopni - nebo neschopni - své návrhy představit, přičemž mají deset minut, aby vysvětlili svou myšlenku. To je někdy ukrutně málo."

"Porota rozhodla teprve 12. 9. Už nyní lze ale říci, že není příliš návrhů v Praze, není toho hodně ani v Brně, je toho málo na západě a jihu Čech. Projekty se přesunuly na sever k Liberci, hlavně ale na severní Moravu a také na hranici se Slovenskem. To je něco, co nikdy nebylo. A porota musí stavbu vidět, takže porotce čeká docela dost cestování."

Prezident UIA, jíž je Obec architektů jedním ze zakládajících členů, José Luis Cortéz na tiskové konferenci ocenil práci členů Obce architektů:Chci při této příležitosti pogratulovat všem členům Obce architektů v České republice. Jsme velmi hrdí, že máme v Mezinárodní unii tak šikovné architekty, a oceňuji i úroveň Grand Prix."

"Myslím, že pro porotce bylo velmi těžké vybrat vítězné projekty, ale je naším úkolem ukazovat světu tu nejlepší architekturu. Musíme podpořit dobré architekty, pro lepší a krásnější planetu, je to naše zodpovědnost a povinnost. Takže můj vzkaz a přání všem: Dělejte dobrou architekturu."

 

Obec architektů, která je pořadatelem GPA – Národní ceny za architekturu, a společnost GROHE pořádají již IV. ročník Grand Prix Architektů Festivalu, který se koná 7. listopadu ve Veletržním paláci. V rámci tohoto festivalu budou probíhat prezentace 50 vybraných projektů, ze kterých porota vybere ve druhém kole hodnocení finální projekty v jednotlivých kategoriích a hlavní cenu GPA – Národní cenu za architekturu 2022.

 

Hlavní ceny soutěže:

Grand Prix Architektůvelká modrá kostka – udílí porota

Cena za celoživotní dílovelká červená kostka – udílí se českému architektovi na základě rozhodnutí Rady Obce architektů, která zasedala 6. 9. 2022 a jednomyslně rozhodla. Vítěz bude oznámen v rámci galavečera GPA – Národní cena za architekturu 2022.

Porota uděluje další ceny – malé modré kostky - v následujících kategoriích:

§  Novostavba

§  Rekonstrukce

§  Rodinný dům

Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře

Dále jsou uděleny ceny za:

§  Interiér – malá žlutá kostka

§  Urbanismus – malá fialová kostka

§  Krajinářská architektura a zahradní tvorba – malá zelená kostka

V letošním roce bude opět udělena cena za šetrnou stavbu, ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy, která byla poprvé udělena v roce 2020.

Přihlašovat projekty do GPA – Národní ceny za architekturu 2022 bylo možné do 15. 8. 2022.

Všech 255 přihlášených projektů si můžete prohlédnout zde

 

Soutěž založila jako předsedkyně Obce architektů v roce 1993 prof. Ing. Akad. Arch. Alena Šrámková, která je označována za první dámu české architektury. Zvítězila v řadě architektonických soutěží. V roce 1994 obdržela cenu Osobnost české architektury, v roce 2007 Poctu České komory architektů, v roce 2008 Medaili Za zásluhy. V roce 2010 obdržela cenu Ministerstva kultury ČR za přínos v oblasti architektury.

 

Obec architektů je spolek s tradicí od roku 1921, pokračovatel spolků architektů z první

republiky. V roce 1989 se transformoval ze Svazu Architektů a v letech 1990 až 1993 se podílel na založení profesní organizace České komory architektů. V roce 1948 se stal zakládajícím členem Mezinárodního svazu architektů (UIA), ve kterém bylo členství České republiky novým vedením OA obnoveno v roce 2017, a tím bylo znovu vykročeno k zajištění ochrany a práv českých architektů ve světě. Současně je OA i členem Visegrádské skupiny (V4). Spolek je kulturní platformou českých architektů zajišťující spolkovou činnost s cílem propagovat české architekty široké odborné i laické veřejnosti jak v Česku, tak i v zahraničí.