Novinky

PLATO Contemporary Art Gallery Ostrava - Česká stavba poprvé ve finále Mies van der Rohe Award 2024


Vítěz kategorie Rekonstrukce GPA 2023 PLATO Contemporary Art Gallery Ostrava podle návrhu Roberta Konieczného a jeho KWK Promes je ve finále Mies van der Rohe Award - Cena Evropské unie za současnou architekturu 2024.

Konverze bývalých historických jatek na městskou galerii v Ostravě se dostala mezi sedm finalistů nejprestižnější architektonické ceny Miese van der Roheho, kterou každé dva roky uděluje Evropská unie. Oznámila to 20. února 2024 Van der Roheho nadace v Barceloně. O ocenění se ucházelo 362 projektů z 38 států.

Pětici finalistů v kategorii Architektura tvoří kromě městské galerie v Ostravě také studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu, škola Reggio v Madridu, konvent Sainte-Lucie-de-Tallano na Korsice a veřejný prostor Hage ve švédském Lundu.V kategorii Objev zařadila porota na seznam finalistů knihovnu Gabriela Garcíi Márqueze v Barceloně a rekonstrukci náměstí v portugalské obci Piódao.

Porota v březnu postupně navštíví všechny finalisty a 25. dubna oznámí vítěze. Slavnostní předání cen Miese van der Roheho, neboli Ceny EU za současnou architekturu, se uskuteční 14. května 2024 v Barceloně.


Od roku 1966, kdy se Česká republika účastní této soutěžní přehlídky, bylo nominovano 128 českých projektů, z toho se jich do širší čtyřicítky (tzv. shortlisted40) umístilo osm.

Ostravská konverze historických jatek je vůbec první český objekt, který kdy v dějinách této soutěže se umístil ve finálové skupině.