Novinky

Zemřel významný italský architekt Vittorio Gregotti, nositel čestného doktorátu ČVUT


V neděli 15. března 2020 zemřel v Miláně na následky pneumonie způsobené koronavirem významný italský architekt Vittorio Gregotti, nositel čestného doktorátu ČVUT. Vittorio Gregotti se narodil Novaře v roce 1927, architekturu studoval na milánské polytechnice, jako student pracoval u Augusta Perreta v Paříži a v roce 1951 se zúčastnil kongresu CIAM. O rok později založil vlastní projektové studio a v roce 1974 jej rozšířil Gregotti Associati International. Je autorem velkého množství architektonických projektů, například olympijského stadionu v Barceloně, kulturního centra Belém v Lisabonu, Teatro degli Arcimboldi v Miláně, domů Cannaregio v Benátkách, adaptace pařížského koncertního sálu La Gaite de Paris, Guggenheimova muzea v Benátkách a projektů četných univerzitních komplexů, například univerzity Bicocca v Miláně nebo kalábrijské univerzity v Cosenze.

Vittorio Gregotti byl nepochybně jedním z největších italských architektů dvacátého století, protagonistou italské neoracionalistické linie. Byl však také významným teoretikem architektury. V letech 1955 až 1963 působil jako šéfredaktor světově významného časopisu Casabella a v roce 1975 založil dodnes nejvýznamnější světovou výstavu architektury – La Biennale di Venezia. Gregotti se stal profesorem architektury na universitách v Benátkách, Miláně a Palermu a jako hostující profesor působil v Sofii, Tokiu, Buenos Aires, Sao Paulu, Lausanne, Harvardu, Filadelfii, Princetonu, Cambridge a na americkém MIT.

Na podnět profesora Miroslava Masáka jej Václav Havel na počátku 90. let pozval do Prahy na workshop, kde se významní evropští a čeští architekti zabývali otázkami rozvoje města. Z iniciativy děkana Fakulty architektury ČVUT prof. Vladimíra Šlapety udělilo ČVUT v roce 1996 Vittorio Gregottimu čestný doktorát.

https://aktualne.cvut.cz/stalo-se/20200316-zemrel-vyznamny-italsky-architekt-vittorio-gregotti-cestny-doktor-cvut

16.3.2020