Novinky

Hlavní město Brazílie slaví šedesátiny, OA spolupracuje se Kabinetem architektury na vydání publikace


Praha 21. 4. 2020 –  Dnes je to 60 let, kdy se hlavním městem Brazílie stala 21. 4. 1960 Brasília, která tak nahradila Rio de Janeiro, které bylo hlavním městem od roku 1763. Mladé město bylo již v roce 1987 zaspáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Brasílii se stihlo postavit za čtyři roky a to díky úsilí 70 tisíc lidí, kteří na stavbě pracovali. Od srovnání půdy přes stavbu čtvrtí a silni až po inauguraci nového města uplynulo pouhých 41 měsíců, tedy necelé 4 roky.

Šlo o dávné přání Brazilců, které dal uskutečnit až nově zvolený prezident českého původu Juscelino Kubitschek de Oliveira.

V Brasílii dnes žijí asi tři miliony obyvatel, což ji dává na čtvrtou pozici v řebříčku největších měst v zemi. Od roku 2001 je zde v provozu metro. V roce 2008 se Brasíliie mohla pyšnit titulem amerického hlavního města kultury.

Na architektuře hlavního města pracoval Oscar Niemeyer, brazilský umělec a národní pýcha, uznávaný a obdivovaný po celém světě, byl „tvůrcem“ snu prezidenta českého původu Juscelina Kubitscheka – Brasílie, hlavního města Brazílie. Niemeyer měl v prezidentovi Kubitschekovi velkého ochránce, neboť s ním spolupracoval už v době jeho starostování ve městě Belo Horizone.

K výstavbě nové metropole přivedl Niemeyera Lúcio Costa, který zvítězil v soutěži se svým známým Plano Pilota.

Obec architektů, z. s. spolupracuje se Kabinetem architektury, z. s. na vydání publikace o Brasílii a její architektuře vytvořené především výše zmíněným Oscarem Niemeyerem. Křest publikace je plánován po skončení tohoto mimořádného období ve Witernitzově vile na setkání architektů a přátel architektury u příležitosti 60. výročí.