Novinky

Film a architektura


Devátý ročník festivalu Film a architektura představí dvacítku snímků, reflektuje aktuální témata a fenomény, jako je například problematika dostupného bydlení nebo architekturu citlivou k životnímu a komunitnímu prostředí. Nabídne filmy o architektkách a navazující debaty s výraznými ženami v architektuře či uvede výjimečný projekt věnující se propojování architektury a hudby. Festival, který organizuje spolek Kruh a letos má podtitul Skryté příběhy, se bude konat od 30.9. do 7.10. v Praze a více než třiceti městech v České republice i na Slovensku.

Osobnosti architektury

Festival zprostředkuje pohled na dílo významných osobností architektury. Zahajovací večer bude patřit čerstvě dokončenému snímku Making a Mountain, unikátní spalovně Amager Bakke v Kodani od dánského ateliéru BIG Bjarke Ingelse. Proslulé studio v projektu skloubilo spalovnu odpadu se sjezdovkou pro lyžaře i horolezeckou stěnou. „Tato filmová symfonie ukazuje úspěšné salvy šampaňského i tvrdé boje a sny ztracené v kouřových kruzích,“ zve na zahajovací snímek Martina Freitagová. Festival představí také nejnovější snímek o architektovi Alvaru Aalto či doposud upozaďovanou postavu Ernsta Wiesnera, žáka Adolfa Loose, jehož výročí 150 let od narození si letos připomínáme.

Ženy v architektuře

Velký důraz je letos kladen také na výrazné ženy v architektuře, které zůstávaly po dlouhou dobu skryté ve stínu svých mužských kolegů. Inspirativní dokument City Dreamers vypráví příběh o čtyřech osobnostech 20. století (Phyllis Lambert, Denise Scott Brown, Cornelia Hahn Oberlander a Blanche Lemco van Ginkel) a jejich inovativním pohledu na roli architektury a města, kde síla komunity převyšuje význam jednotlivých budov. Festival uvede také dokumentární portrét Evy Jiřičné či snímek Gray Matters o irské designérce a architektce Eileen Gray, jejíž nadčasový nábytek obdivují architekti od 20. století do současnosti. Na filmy bude navazovat online debatní panel s významnými osobnostmi světové architektury, v němž se představí Eva Jiřičná, Irena Murray Žantovská, ředitelka Kanadského centra architektury CCA Giovanna Borasi a autorka knihy o ženách v architektuře Breaking Ground a členka Assemble Architects Jane Hall.

Setkání architektury a hudby

Součástí festivalu Film a architektura bude speciální doprovodný program zaměřující se na architekturu v hudebních videích. „Projekt Music feat. Architecture nabídne netradiční pohled na architekturu skrze hudební videoklipy a zároveň otázku, co mohou tyto miniaturní filmy vypovědět o architektuře a naopak. Filmová kamera narozdíl od tradičních filmových dokumentů o architektuře sleduje architekturu podobným způsobem, jako lidé poslouchají hudbu,“ přibližuje festivalovou sekci Martina Freitagová. Malá sonda do hudební scény konce 20. a počátku 21. století představí nový pohled na vnímání architektury a její role v širším kontextu populární kultury. Projekt zahrnuje dva přednáškové večery, které se budou týkat propojení hudby a architektury z pohledu českých i zahraničních expertů. Online se připojí Peter Adjay, hudebník a bratr světoznámého architekta Davida Adjaye, Završením projektu bude archi silent disco.

KOMPLETNÍ PROGRAM ZDE