Film a architektura

Devátý ročník festivalu Film a architektura představí dvacítku snímků, reflektuje aktuální témata a fenomény, jako je například problematika dostupného bydlení nebo architekturu citlivou k životnímu a komunitnímu prostředí. Nabídne filmy o architektkách a navazující debaty s výraznými ženami v architektuře či uvede výjimečný projekt věnující se propojování architektury a hudby. Festival, který organizuje spolek Kruh a letos má podtitul Skryté příběhy, se bude konat od 30.9. do 7.10. v Praze a více než třiceti městech v České republice i na Slovensku.

Osobnosti architektury

Festival zprostředkuje pohled na dílo významných osobností architektury. Zahajovací večer bude patřit čerstvě dokončenému snímku Making a Mountain, unikátní spalovně Amager Bakke v Kodani od dánského ateliéru BIG Bjarke Ingelse. Proslulé studio v projektu skloubilo spalovnu odpadu se sjezdovkou pro lyžaře i horolezeckou stěnou. „Tato filmová symfonie ukazuje úspěšné salvy šampaňského i tvrdé boje a sny ztracené v kouřových kruzích,“ zve na zahajovací snímek Martina Freitagová. Festival představí také nejnovější snímek o architektovi Alvaru Aalto či doposud upozaďovanou postavu Ernsta Wiesnera, žáka Adolfa Loose, jehož výročí 150 let od narození si letos připomínáme.

Ženy v architektuře

Velký důraz je letos kladen také na výrazné ženy v architektuře, které zůstávaly po dlouhou dobu skryté ve stínu svých mužských kolegů. Inspirativní dokument City Dreamers vypráví příběh o čtyřech osobnostech 20. století (Phyllis Lambert, Denise Scott Brown, Cornelia Hahn Oberlander a Blanche Lemco van Ginkel) a jejich inovativním pohledu na roli architektury a města, kde síla komunity převyšuje význam jednotlivých budov. Festival uvede také dokumentární portrét Evy Jiřičné či snímek Gray Matters o irské designérce a architektce Eileen Gray, jejíž nadčasový nábytek obdivují architekti od 20. století do současnosti. Na filmy bude navazovat online debatní panel s významnými osobnostmi světové architektury, v němž se představí Eva Jiřičná, Irena Murray Žantovská, ředitelka Kanadského centra architektury CCA Giovanna Borasi a autorka knihy o ženách v architektuře Breaking Ground a členka Assemble Architects Jane Hall.

Setkání architektury a hudby

Součástí festivalu Film a architektura bude speciální doprovodný program zaměřující se na architekturu v hudebních videích. „Projekt Music feat. Architecture nabídne netradiční pohled na architekturu skrze hudební videoklipy a zároveň otázku, co mohou tyto miniaturní filmy vypovědět o architektuře a naopak. Filmová kamera narozdíl od tradičních filmových dokumentů o architektuře sleduje architekturu podobným způsobem, jako lidé poslouchají hudbu,“ přibližuje festivalovou sekci Martina Freitagová. Malá sonda do hudební scény konce 20. a počátku 21. století představí nový pohled na vnímání architektury a její role v širším kontextu populární kultury. Projekt zahrnuje dva přednáškové večery, které se budou týkat propojení hudby a architektury z pohledu českých i zahraničních expertů. Online se připojí Peter Adjay, hudebník a bratr světoznámého architekta Davida Adjaye, Završením projektu bude archi silent disco.

KOMPLETNÍ PROGRAM ZDE

 
Zpět
Partnerství XXIX. ročníku Grand Prix Architektů Národní cena za architekturu 2022
Generální partner
Hlavní partneři
Odborný partner
Mediální partneři
Akce se koná pod záštitou
ministra kulturyKontakt

Obec architektů z.s.
Betlémské náměstí 169/5a
110 00 Praha 1
info@obecarchitektu.cz
Datová schránka: 456ahj4
IČO: 00469513
DIČ: nejsme plátci DPH
Č. ú. 1922253359/0800
Spolek vedený u Městského soudu
v Praze, spisová značka L 607.
Obec architektů
Oleg Haman
Předseda
tel: +420 603 877 788
Grand Prix Architektů
Klára Vejrová
Koordinátorka GPA – NCA 2022
tel: +420 604 304 440