Novinky

Sir David Adjaye OBE byl jmenován příjemcem Royal Gold Medal v roce 2021


Sir David Adjaye dosáhl mezinárodní pozornosti po dobu 25 let díky výjimečné práci. Na základě svých citovaných vlivů, mezi něž patří „současné umění, hudba a věda, africké formy umění a občanský život měst“, zahrnují jeho dokončené projekty od soukromých domů, výstav a designu nábytku až po významné kulturní budovy a mistrovské plány měst. Od začátku své kariéry kombinoval praxi s výukou na architektonických školách ve Velké Británii a USA, včetně profesorských pobytů na univerzitách v Harvardu, Michiganu, Pensylvánii a Princetonu.

 

Jako student získal v roce 1990 bronzovou medaili RIBA. Byl povýšen do šlechtického stavu na 2017 New Year Honours za služby pro architekturu.

Ruby City, San Antonio / Dror Baldinger FAIA

 

Jeho praxe, Adjaye Associates, byla založena v roce 2000 a dnes má studia v Akkře, Londýně a New Yorku s projekty po celém světě.

Adjaye Associates jsou nejznámější pro Smithsonianské národní muzeum afroamerických dějin a kultury ve Washingtonu, DC (2016), kde byli vedoucími designéry Freelon Adjaye / Bond SmithGroup. Mezi další dokončené projekty patří Ruby City, umělecké centrum v San Antoniu v Texasu (2019); koncepční obchod Alara v Lagosu (2016); rozvoj smíšeného využití Sugar Hill (bydlení, muzeum, komunitní zařízení a kanceláře) v Harlemu v New Yorku (2015); Nadace Aishti, maloobchodní a umělecké centrum pro smíšené použití v libanonském Bejrútu (2015); Moskevská škola managementu Skolkovo v Rusku (2010); Nobel Peace Centrum v norském Oslu (2005); Umělecké centrum Rivington Place v Hackney v Londýně (2007); a Idea Stores – dvě komunitní knihovny v Londýně (2004, 2005).

Smithsonian National Museum of African American Arts and Culture, Washington DC

 

V roce 2006 se Idea Store Whitechapel dostal do užšího výběru pro RIBA Stirling Prize. Sir David Adjaye také získal RIBA International Awards za Muzeum současného umění v Denveru (2008) a Knihovnu Francise Gregoryho a Williama. O Lockridge / Bellevue Library ve Washingtonu DC (oba 2013).

Mezi aktuální projekty patří nový domov pro The Studio Museum v Harlemu ve státě New York ve spolupráci s Cooperem Robertsonem; 130 William, výšková obytná věž ve finanční čtvrti New Yorku; International Finance Corporation (IFC) v Dakaru v Senegalu; Muzeum umění na Princetonské univerzitě v Princetonu ve státě New Jersey ve spolupráci s Cooperem Robertsonem; George Street Sydney Plaza v Sydney v Austrálii; Abrahamic Family House, mezináboženský komplex v Abú Dhabí; Knihovna a centrum akcí Winter Park ve Winter Parku na Floridě; britské Památník a výukové centrum holocaustu v Londýně vedené společností Adjaye Associates s architekty Rona Arada jako pamětním architektem a Gustafson Porter + Bowman jako krajinářským architektem; Královské muzeum Benin v Benin City v Nigérii; ghanská národní katedrála v Akkře; a prezidentská knihovna Thaba Mbekiho v Johannesburgu v Jižní Africe.

 

Výběrová komise Royal Gold Medal v roce 2021, které předsedal prezident RIBA Alan Jones, se skládala z architektů profesorky Lesley Lokko, Dorte Mandrup a loňského příjemce Royal Gold Medal Shelley McNamara a statika profesora Hanif Kara.

Moscow School of Management Skolkovo / Iwan Baan